Mūsų tikslas - suvienyti šeškų augintojus ir dalintis žiniomis

Kaip išsirinkti tinkamą šeškų veisėją

Šeškų veisėjas – tai žmogus, užsiimantis šių gyvūnų veisimu. Tarp šios veiklos atstovų pasitaiko įvairiausių žmonių, besiskiriančių savo garbingumu, profesionalumu ir atsakomybe.

Yra veisėjų, kuriems šeškų veisimas – menas. Kiti šiam reikalui būna abejingi. O pasitaiko ir „daugintojų“, kuriems pirmiausiai rūpi finansinė nauda, bet ne šeškiukų gerovė. Pastarieji puikiai išmano „prekės prastūmimo meną.“

Namuose šeškų veisimas Lietuvoje prasidėjo ne anksčiau nei prieš 4 metus. Per šį laikotarpį susiformavo „Šeškų veisėjų etikos kodeksas“, kurio laikosi visi kompetentingi veisėjai. Žinodami šio kodekso nuostatas visai nesudėtingai atskirsite profesionalą nuo diletanto ar sąžiningą veisėją nuo „daugintojo“:

  • Šeškiuko gyvenimo kokybė svarbiau už finansinę naudą. Etiškas veisėjas niekada neparduos šeškiuko jei nebus įsitikinęs, kad pirkėjas augindamas gyvūną nesivadovaus jo duotomis rekomendacijomis. Tai reiškia, kad veisėjas jums surengs nedidelį „egzaminą“, kad išsiaiškintų ar suvokiate kokį žingsnį žengiate įsigydami šešką ir ar žinote svarbiausius dalykus apie jo priežiūrą.
  • Reputacija svarbiau nei pelnas. Etiškas veisėjas orientuojasi į ilgalaikį veisimą ir jei vada gimė su trūkumais, jis sąžiningai perspės pirkėją apie visus esamus šeškiukų trūkumus, nebandys jų nuslėpti pirkėjo neišmanymo sąskaita. Veisėjų ratas siauras, taigi vieni kitus kuo puikiausiai „mato“. Jei išaiškėtų, kad kažkas parduoda šeškiukus su trūkumais, tai tuoj pat taptų žinoma tarp šeškininkų, o tokio veisėjo karjera būtų baigta.
  • Šeškų veisime negali būti jokių kalbų apie taupymą. Etiškas veisėjas naudoja tiek resursų, kiek prireikia kokybiškai atlikti savo darbą bei šeškiukų gerovei garantuoti. Kokybė svarbiau už ekonomiją. Būna taip, kad veisėjas turi vežti savo šešką kergimui į kitą miestą, o kartais ir į kitą šalį, jei šalia negali rasti poros, atitinkančios išdirbto veislės linijos plano kriterijų. Taigi, kokybiškai veisti šeškiukai nėra pigūs.
  • Etiškas veisėjas iš anksto aptaria šeškiuko grąžinimo sąlygas. Savaitės bėgyje, be jokių išlygų, veisėjas pasiima šeškiuką atgal ir grąžina visą sumokėtą sumą, jei išaiškėja, kad pirkėjas ar jo šeimos nariai yra alergiški šeškui. Vistik tai atsitinka retai. Tačiau, jei pirkėjas paprašys „bandomojo periodo“, t.y. palaikyti šešką, tarkim, porą savaičių ir pažiūrėti ar gyvūnas jam tinkamas, etiškas veisėjas atsisakys parduoti gyvūną, kadangi toks požiūris parodo, kad žmogus nėra rimtai nusiteikęs šeško globai.
  • Tam tikrą laiką po šeškiuko pardavimo etiškas veisėjas stebi gyvūno likimą. Tai reiškia, kad veisėjas skambins pirkėjui domėdamasis kaip jaučiasi šeškiukas, kaip jam sekasi įsikurti naujuose namuose, kaip maitinasi, su kokiais sunkumais susiduria naujieji šeimininkai ir t.t.
  • Etiškas veisėjas privalo suteikti reikalingą informaciją, nepriklausomai nuo to, kada jos prisireikia. Jūs visada, netgi praėjus keleriems metams, galėsite paskambinti savo šeškiuko veisėjui ir konsultuotis bet kokiais klausimais susijusiais su jūsų šeškiuku.

Jūs, kaip būsimas šeško pirkėjas galite (o mes netgi rekomenduojame) surengti „egzaminą“ veisėjui, pavyzdžiui pasitelkę inFerretGroup tinklapiuose rastą informaciją. Jei veisėjas kažko nežinos ar „plaukios“ atsakinėdamas į klausimus, jau turėsite tvirto pagrindo manyti, kad veisėjas nėra rimtai nusiteikęs.

Na ir galų gale, patikimas patikrinimo būdas, tai rekomendacijos. Profesionalių veisėjų nėra daug, o šeškų augintojai juos žino, kai kurie jau yra pirkę iš jų šeškus. Įsiklausykite į žmonių nuomones, įvertinkite atsiliepimus ir priimkite sprendimą.

Akivaizdu, kad esate girdėję nuomonių, kad veisėjų parduodamų šeškiukų kainos labai didelės. Objektyviai vertinant taip nėra – viską susumavus, kaina tokia pati kaip ir parduotuvėje ar net pigiau.

Norėčiau pakomentuoti dar vieną Rusijos veisėjų tendenciją, remdamasis savo asmenine patirtimi. Rusijoje dalis šeškų veisėjų aktyviai „prastuminėja“ savo išaugintus šeškiukus, nurodydami prizines vietas parodose, įvairių kursų baigimo diplomus ir pan. Kaip žmogus, kuriam teko dirbti kaip šeškų ekspertui parodoje ir kuo puikiausiai išmanančiam šios „virtuvės“ užkulisius, galiu pasakyti, kad tai ne kas kita, kaip reklaminis triukas.

Esmė tame, kad nei prizinės vietos, nei surinktų balų kiekis nesuteikia jokios informacijos. Veislės tobulinimo darbas prasideda tik tuomet, kai šeimininkas tiksliai paiso rekomendacijų su kuo kergti savo šešką. Tuo tarpu „saviveikla“ kergiant du tėvus-prizininkus negarantuoja, kad palikuonys perims tėvų kokybines savybes. Plačiau apie titulų ir diplomų vertę kol kas galite pasiskaityti rusiškame inFerretGroup tinklapyje, straipsnyje „Tituluotas šeškas“ (rusų kalba).

Susiję straipsniai

Straipsniai kategorijoje

Išsirinkimas ir įsigijimas

Kur įsigyti šeškiuką, į ką atkreipti dėmesį renkantis gyvūną