Mūsų tikslas - suvienyti šeškų augintojus ir dalintis žiniomis

Aksesuarai

Narvas

aksesuarai-1

Šeško narvas turėtų būti kiek įmanoma erdvesnis ir tvirtas. Narvai, pagaminti specialiai šeškams ypatingi tuo, kad juose būna įrengti tuneliai, hamakai, lentynos, slėptuvės ir pan. Tokie narvai dažniausiai būna kelių aukštų ir puikiai tinka kelių šeškų apgyvendinimui. Keliose Lietuvos zoo parduotuvėse galima rasti ferplast firmos narvus skirtus specialiai šeškams. Jei norėtumėte kokio nors kitokio narvo, reikėtų specialiai užsisakyti narvą zoo parduotuvėje arba pirkti internetu.

Lietuvos zoo prekių parduotuvėse taip pat galite rasti narvelių triušiams ar šinšiloms. Tokie narvai puikiai tinka ir šeškams. Laikant vieną šešką, mažiausias rekomenduojamas narvo dydis yra 60x80x45 cm.

Narvelyje privalo būti:

  • gertuvė;
  • indelis maistui;
  • tualetas;

Kad narve liktų daugiau vietos, nestatykite ir nekabinkite jame dubenėlio su vandeniu. Žymiai patogiau naudoti prie narvo sienelių tvirtinamas graužikų gertuves. Šeškai labai greitai išmoksta gerti iš tokių gertuvių. Jose vanduo neužsiteršia, šeškas negali jo išversti. Prie narvo strypų pritvirtinkite indelį maistui. Galite naudoti paukščiams skirtus dubenėlius. Viename narvo kampe pastatykite trikampį tualetą su skirtingo aukščio sienelėmis. Šie tualetai puikiai tinka šeškams, nes jie savo gamtinius reikalus atlieka spausdamiesi prie pat sienelių. Vis dėl to kartais pasitaiko atvejų kuomet šeškas ignoruoja trikampį tualetą (dažniausiai tai būdinga patinams), tokio atveju išbandykite keturkampį. Tualetui galite naudoti šeškams arba katėms skirtą kraiką.

aksesuarai-2

Narve galite įrengti namelį, kuriame šeškas galės pasislėpti arba miegoti. Namelį galima pirkti, arba pasigaminti pačiam iš tvirtų dėžučių, medžio, faneros. Namelis turėtų būti pakankamai didelis, kad šeškas jame galėtų laisvai apsisukti ir miegoti. Šeškai nemėgsta miegoti ant kieto pagrindo, todėl namelyje patieskite minkštos medžiagos. Neklokite kilpinių rankšluosčių arba yrančių medžiagų, nes šeškas gali įsipainioti į siūlus ir susižeisti. Šeško patalus dažnai skalbkite (rekomenduojame be skalbimo priemonių, karštame vandenyje), nes medžiaga greitai įsigeria šeško kvapo. Nei į narvą, nei į slėptuvę neklokite pjuvenų! Tai gali sukelti šeškui alergiją.

Jei narve pakankamai vietos, pakabinkite hamaką arba tunelį. Pasitelkę savo fantaziją, arba paieškoję idėjų internete, visai nesudėtingomis priemonėmis galite pasigaminti įvairių atrakcionų ir žaislų šeškiukams.

Keletas praktinių patarimų renkantis narvą:

  • Valyti narvą bus žymiai patogiau jeigu tualetą bus galima išimti ir įdėti (t.y. jis tilps) per dureles;
  • Jeigu yra pasirinkimas tarp narvų kurių virbai išdėstyti horizontaliai ir vertikaliai, pastarasis bus patogesnis ir jums ir jūsų gyvūnui. Norėdami išsilaisvinti, šeškai dantimis lanksto grotas, sukelia daug triukšmo, o kartais netgi susižaloja, o smulkesni šeškai netgi gali išlįsti pro horizontalias grotas, jei tarp jų yra didesni tarpai. To padaryti jie negalės jeigu narvo virbai bus vertikalūs.

Kraikas

aksesuarai-3

Šeško tualetą galima laikyti tuščią, galima patiesti popierinių rankšluosčių arba naudoti kraiką. Išvalyti tualetą, kuriame patiestas popierinis rankšluostis bus paprasčiausia, tačiau kvapo iš tokio tualeto bus daugiausia. Jei laikote kelis šeškus, greičiausiai norėsite naudoti kraiką, kadangi jis sugeria kvapą.

Naudojant kraiką reikia atminti kelias taisykles:

  • Venkite sušokančio kraiko. Gali būti, kad šeškas (ypač jaunas) iš smalsumo jo paragaus. Netyčia prarytas sušokantis kraikas gali užkimšti žarnyną, dėl ko šeškiukas gali žūti arba jam gali prireikti sudėtingos ir brangios operacijos.
  • Nenaudokite jokių aromatizuotų kraikų arba paprastų, birių pjuvenų, nes jie dirginą jautrią šeško nosies gleivinę.
  • Nenaudokite molio ir paprastų pjuvenų – jais aplimpa kailis, be to drožlės gali suerzinti gyvūno vidinę nosies dalį.
  • Kraikui galima naudoti spaustas pjuvenas. Jos nedirgina nosies gleivinės, gerai sugeria kvapą ir nieko baisaus neatsitiks jei šeškas netyčia praris tokio kraiko gabalėlį.

Nenustebkite, jei šeškas neatsispirs pagundai iškapstyti kraiką, apversti blogai pritvirtintą tualetą, arba jame įsitaisys miegoti. Visgi, šeškai yra linkę gamtinius reikalus atlikti vienoje vietoje, todėl gana lengvai įpranta naudotis tualetu.

Tualetas

aksesuarai-4

Tualetai būna įvairių dydžių ir formų.

Narvuose dažniausiai naudojami trikampiai tualetai. Jeigu naudosite tokį, turėkite omeny, kad jį būtinai reikės tvirtai pritvirtinti prie narvo, priešingu atveju, gyvūnas tikrai neatsispirs pagundai jį kilnoti ir stumdyti. Kai kurie gyvūnai (patinai dažniau negu patelės) nemėgsta trikampių tualetų ir atsisako tuštintis į juos. Tokiu atveju teks pastatyti keturkampį tualetą. Tam galima naudoti ir katėms skirtą dėžutę, tačiau jei sienelės bus labai žemos, šeškas gali išsituštinti ir „už borto“.

Patalpoje po kurią bėgioja šeškas taip pat būtinai pastatykite papildomą tualetą. Geriausiai čia tiks jau minėtas, keturkampis kačių tualetas arba tiesiog stačiakampė dėžė nelabai aukštais, šeškui lengvai perlipamais, kraštais. Jei jūsų būstas pakankamai erdvus galite pastatyti pakankamai didelę, geriausiai plastmasinę, dėžę, taip sumažindami “nepataikymo” tikimybę.

Labai populiarūs užsienyje ir mėgstami šeškų yra specialiai jiems pagaminti tualetai, kurių trys iš keturių sienelių paaukštintos. Viena sienelė sumažinta, kad būtų patogu įlipti. Tokių tualetų Lietuvos zoo parduotuvėse, deja nėra, bet jūs galite patys pagaminti šeškui tokį tualetą. Šeškams jie ypač patinka todėl, kad atlikdami savo reikalus gali įsisprausti į kampą, kurio sienos pakankamai aukštos.

Transporteris

aksesuarai-5

Transporterio arba kitaip vadinamo kelioninio krepšio prireiks, jei vežiositės savo gyvūną. Specialiai šeškams skirtų pervežimo dėžių nereikia, tam puikiausiai tinka katėms skirtos dėžės ar krepšiai, kuriuos galite įsigyti daugelyje zoo parduotuvių. Prie jų lengvai prisitvirtina gertuvė ir pakabinamas maisto indelis.

Rekomenduotumėm rinktis plastikines dėžes. Jos tvirtos ir lengvai valomos. Medžiaginis krepšys ilgai netarnaus: anksčiau ar vėliau gyvūnas jį sudraskys. Tuo labiau, vežant gyvūnus traukiniu ar lėktuvu galima naudoti tik plastikines dėžes. Neilgoms kelionėms galima naudoti vieną dėžę 2-3 šeškams.

Maisto dubenėlis ir gertuvė

aksesuarai-6

Maisto dubenėlis bei gertuvė pastatyti patalpoje turi būti tvirti ir sunkūs, kad šeškas nesugebėtų jų apversti. Tam puikiai tiks katėms ar šuniukams skirta įranga. Patogu naudoti plačius metalinius dubenėlius, skirtus šunims, nes dėl savo formos jie taip priglunda prie žemes, kad apversti jų tiesiog neįmanoma. Tokie indeliai paprastai būna su guminiais kraštais kurie yra labai patrauklūs šeškams, todėl juos teks nuimti.

Narve taupant vietą ir siekiant išvengti bereikalingų vartymų ir stumdymų labai patogu naudoti gertuvę skirta graužikams, kuri tvirtinama prie narvo virbų. Vanduo tokioje gertuvėje ilgai išlieka šviežias, be to šeškas nepritaškys aplinkui.

Tokios prie narvų pakabinamos, dažniausiai skirtos graužikams, gertuvės būna dviejų tipų:

  1. Su besisukančiu rutuliuku, kabinama prie narvo vielutės pagalba;
  2. Ferplast ir kitų gamintojų gertuvės su paspaudžiamu liežuvėliu ir atskiru plastmasiniu prisukimu prie narvo (žiūrėkite transporterio nuotrauką viršuje).

Naudojimui puikiai tinka abiejų tipų gertuvės, tačiau gertuvė su paspaudžiamu liežuvėliu turi kelis privalumus. Visų pirma toks liežuvėlis niekada neužstringa, kas labai retai, bet pasitaiko su rutulinėmis gertuvėmis ir nereikia bijoti, kad nepastebėjus gyvūnas liks be vandens. Jos nereikia kiekviena karta nuiminėti, norint ją papildyti. Ji atsidaro ir viršaus ir vanduo tiesiog įpilamas. Rutulinės gertuvės pasipildo jas nuėmus ir atsukus apačią. Pirkdami gertuvę, turėkite omenyje, kad bus žymiai patogiau jei gertuvė bus permatoma ir jūs iš karto galėsite matyti ar joje yra pakankamai vandens.

Maisto indelis narve

Dėl tų pačių priežasčių kaip ir gertuvę, maisto indelį narve patogiausia yra naudoti pakabinamą. Maisto indelį, kuris tvirtinasi prie grotų rasite bet kokioje gyvūnų parduotuvėje (žiūrėkite transporterio nuotrauką viršuje).

Pavadėlis

aksesuarai-7

Lauke vedžiokite šešką tik su pavadėliu, priešingu atveju gyvūnas gali lengvai pabėgti.

Išsirinkti tinkamą pavadėlį atrodo labai paprasta, tačiau jų pasitaiko labai skirtingų ir netgi specialiai šeškams skirtus pavadėlius dažnai tenka patiems patobulinti. Dažniausiai pasitaikanti problema, ypač auginant patelę, yra ta, kad pavadėlis per didelis. Todėl patelei geriausia iš karto pirkti susikryžiuojantį ties krūtine pavadėlį, kurio ilgis reguliuojasi (nuotraukoje raudonas).

Patinams paprastai tiks ir kitokie pavadėliai, kurie turi 2 petnešėles ir jų ilgis yra šiek tiek reguliuojamas, pagal konkretaus gyvūno apimtis.

Šampūnas

aksesuarai-8

Šeškus galima maudyti su šampūnu skirtu specialiai šeškams. Tokių galima įsigyti kai kuriose Lietuvos zoo parduotuvėse. Jei neturite specialaus šampūno puikiai tiks kokybiškas šunų arba kačių, arba tiesiog vaikiškas šampūnas.

Nepamirškite, kad būna ir koncentruoti šampūnai, kuriuos reikia skiesti ant pakuotės nurodytu santykiu, todėl pasiskaitykite vartojimo instrukciją prieš maudydami savo augintinį.

Parduotuvėse taip pat galite rasti sausus šampūnus, pudras skirtus šunims ir katėms. Tokius šampūnus taip pat galima naudoti.

Nebenaudokite šampūno, jei jis sukėlė alergiją.

Rinkdamiesi šampūną geriau nepirkite pačių pigiausių gaminių parduodamų tiesiog prekybos centruose. Alerginės reakcijos į tokius šampūnus pakankamai dažnos!

Straipsniai kategorijoje

Laikymas ir priežiūra

Pagrindinės taisyklės ir principai susiję su šeškų laikymu namuose, jų priežiūra