Mūsų tikslas - suvienyti šeškų augintojus ir dalintis žiniomis

Santykiai su kitais gyvūnais

Šeškai yra kiaunių šeimos žvėreliai, jie priklauso plėšrūnų šeimai. Todėl, kad ir koks mielas, žaismingas ir dailios išvaizdos jis bebūtų nereikia pamiršti, kad jo mitybos racioną sudaro mėsa. Ir natūralioje aplinkoje jie minta paukščiais, kiaušiniais, vabzdžiais, triušiais, graužikais ir ropliais.

Ropliai

Šeškas ir ropliai – tai sunkiai sugyvenantys gyvūnai. Ropliai – gamtoje šeško mėgiamas grobis. Todėl nereikia tikėtis, kad jūsų namuose jie taps draugais. Maža to, kova su ropliais šeškui gali baigtis rimta infekcija. Yra atvejų, kuomet šeško bandymas žaisti su iguanomis baigėsi rimtais sužeidimais ir traumomis. Todėl, jei ketinate šiuos du gyvūnus laikyti vienuose namuose, laikykite juos atskiruose kambariuose. Ir būtinai plaukite rankas po bendravimo su vienu iš gyvūnų einant pas kitą.

Paukščiai

Nei didelis, nei mažas paukštelis šeškui nebus draugas. Dideliam paukščiui – tai bus grobis. Mažas paukštelis – taps grobiu pačiam šeškui. Nors paukščiai laikomi narvuose, tačiau didelio narvo grotos tikrai ne kliūtis šeškui apuostyti ir išnagrinėti pavojingą teritoriją. Toks paukščio ir šeško susidūrimas, gali baigtis pastarojo mirtimi. Mažas paukštelis- šiam judriam ir mielam gyvūnui – tai „cypiantis žaisliukas“, kuris jį erzina ir kurį „reikia nutildyti“. Net ir tylus paukštelis savo judesiais gali išprovokuoti šeško medžioklės instinktus, ko pasekoje paukštelio gyvybei grės pavojus.

Todėl jei jūsų namuose auga šie du gyvūnai, pasistenkite, jog jie būtų atskiruose kambariuose ir vienas kito neerzintu. Jei atskirti gyvūnų neišeina, pakelkite paukščio narvą į šeškui nepasiekiamą aukštį (1.5-2m).

Akvariumai

Laikant namuose šešką ir tuo pačiu akvariumą, didelių problemų tikrai nekyla. Yra pasitaikę atvejų, kuomet šeškai „sužvejojo“ iš akvariumo porą žuvelių ar patys įkrito į atvirus akvariumo indus. Todėl akvariumus su žuvelėmis rekomenduojama pakelti į šeškui nepasiekiamą ir neprieinamą aukštį. Kai kurie šeškai mėgsta palakti vandens iš akvariumo, tai dar viena iš priežasčių kodėl jo neturėtų pasiekti šeškas.

Graužikai

Kadangi šeškai yra nedidelio ūgio smulkūs plėšrūnai, graužikai gamtoje – jų pagrindinis maistas. Šiuo atveju šeškai labai panašūs į kates – medžiojimo instinktas pamačius mažą graužiką ypatingai sustiprėja. Užuodęs potencialios aukos kvapą, šeškas suklūsta, godžiai traukia orą, tampa itin aktyvus - jis pasiruošęs medžioti .Jei jūsų šeškas tas vienintelis iš 100-to, kuris nemedžioja graužiko, o bando žaisti, savo grubiu žaidimu jis vis tiek gali mirtinai sužeisti žiurkėną, pelę, smiltpelę ar kitus graužikus. Dėl šios priežasties graužikai niekada netaps šeškų draugais.

Sumedžioti už save didesnius graužikus, šeškui seksis šiek tiek sunkiau, tačiau tai nėra neįmanoma. Neapsigaukite manydami, kad smulkutė šeško patelė nepajėgs to padaryti, pačio šeško dydis šiuo atveju nevaidina lemiamo vaidmens. Žinoma gausybė atvejų kuomet nuo šeško nagų žuvo šinšilos, triušiai ir jūrų kiaulytės.

Ypatingai šeškai mėgsta žaisti su dekoratyviniais triušiais – šokinėti ant jų nugaros, gainioti kramtant ausis. Laukiniai šeškai medžiodami triušius, kanda jiems į kaklą, šį veiksmą žaisdamas atlieka ir naminis šeškas, tačiau dekoratyviniam triušiui tai nepanašu į žaidimą ir sukelia stresą, bei skatina gintis. Triušio gynybinis spyris šeškui gali baigtis stipriais sumušimais ar net kaulų lūžiais.

Jeigu jūsų namuose gyvena graužikas ir šeškas, privalote pasirūpinti abiejų saugumu. Nepalikite šių gyvūnų be priežiūros laisvai bėgioti po patalpą, visada patikrinkite ar gerai uždarytos narvelių durelės, ar tikrai šeškas negalės pasiekti graužiko. Jei nenorite, kad gyvūnai patirtų stresą, bet norite juos abu laikyti namuose, įkurdinkite juos atskiruose kambariuose arba laikykite savo mylimą pelytę, žiurkytę ar šinšiliuką pakankamai aukštai (1.5 -2m.), kad tai taptų neįveikiama kliūtimi.

Šunys

Šuo tai gyvūnas, lengviausiai susidraugaujantis su šešku. Kadangi skirtingų veislių šunys turi skirtingus charakterius, skirtingai jie sutaria ir su šeškais. Pavyzdžiui medžiokliniai šunys šešką greičiausiai laikys grobiu ir jų „draugystė“ gali baigtis rimtu šeško sužalojimu ar net mirtimi. Maži, dekoratyviniai šunys taip pat nebus labai draugiški šeškų atžvilgiu, nes ir tie ir tie yra labai impulsyvūs ir karštakošiai. Tuo tarpu tarnybiniai šunys lengvai tampa šeškų draugais. Praktikoje yra žinoma atvejų, kuomet net ir medžiokliniai šunys tampa labai gerais šeškų draugais. Labai daug priklauso nuo šuns charakterio bei jūsų kantrybės. Lengviau bus pripratinti gyvūnus vienas prie kito, kuomet jie bus jauni. Tačiau, kad ir kaip gražiai bendrautu jūsų gyvūnai, būkite atsargūs ir juos stebėkite, neleiskite šeškui žaisti su šuns žaislais, valgyti šuns ėdalo.

Šešką paprasčiau pažindinti su gerai išdresiruotu šuniu, kuris besąlygiškai klauso jūsų komandų. Pirmam kartui užteks 10-15 minučių uždaryti šunį į kitą kambarį, šeškui leisti pabėgiot ir apsiuostinėt. Taip abu susipažins su vienas kito kvapu. Kitą dieną uždėkite šuniui antsnukį ir leiskit apuostyti šešką. Būtų labai gerai, jei turėtumėt pagalbininką, kuris galėtų laikyti šunį už pavadžio ir reikalui esant patraukti jį. Pakartojus tai kelias dienas, kai šuo pradės ramiai reaguoti į jūsų naują augintinį, leiskite šuniui apuostyti jį be antsnukio. Tvirtai laikykite pavadį. Taip pat svarbu, kad pavojaus atveju šeškas galėtų greitai pasislėpti.

Katės

Šeškai ir katės pakankamai gerai sutariantys gyvūnai. Galima teigti, kad katės toleruoja šeškus savo aplinkoje. Joms šeškas nėra tinkamas žaidimų draugas, todėl dažniausiai jos užšoka į šeškui neprieinama zoną ir jį ignoruoja. Tuo tarpu šeškai mielai žaidžia su katėmis. Tačiau tokie žaidimai kartais baigiasi įdrėskimais ir sužeidimais. Mažiem kačiukam šeškai gali būti net pavojingi.

Pirmąją pažinties dieną leiskite katei ir šeškui apuostyti vienas kitą. Laikykite vieną iš gyvūnų rankose. Vėliau leiskite gyvūnams vis daugiau bendrauti, įdėmiai stebėdami juos. Palaipsniui gyvūnai pripras vienas prie kito, ir jei jie nesipeš, tai draugystę galima bus vadinti sėkminga. Jei jausite, kad katė pavydi, skirkite jai daugiau dėmesio ir švelnumo, parodykite jai, kad ji vis dar jūsų numylėtinė.

Auginant kartu šiuos gyvūnus prižiūrėkite, kad šeškas nežaistų su katės žaislais, kurie šeškam dažnai būna pavojingi (guminiai, lateksiniai ir t.t.). Taip pat žiūrėkite, kad nevalgytų vienas kito maisto.

Jei mažą kačiuką ir mažą šeškiuką auginsite nuo mažų dienų – galite tikėtis, kad ateityje jie ne tik dalinsis bendru tualetu, bet ir vienu guoliu.

Kiti šeškai

Kaip taisyklė, šeškai tarpusavyje sutaria gerai. Paprastai naujokėlis pilnai priimamas į kompaniją per 1-2 savaites, tačiau kartais tai gali užtrukti ir 3-4 mėnesius. Geriausia įsigyti antrą gyvūną praėjus 1,5-3 mėnesiams po pirmojo šeško apgyvendinimo - per šį laiką jūsų pirmasis augintinis jau bus pripratęs prie aplinkos ir prie jūsų ir tuo pačiu dar nebus pamiršęs gyvenimo kompanijoj.

Pirmoji pažintis turėtų vykti neutralioje teritorijoje, kur jūsų pirmasis augintinis neleidžiamas. Tai gali būti kitas kambarys, virtuvė ir t.t. Paimkite gyvūnus į rankas ir leiskite apuostyti vienam kitą, ir atidžiai stebėkite jų reakciją. Kartais naudinga po pirmosios pažinties išmaudyti gyvūnus kartu, geriausiai su šampūnu, kad "sumaišyti" jų kvapus. Tuomet pastatykite narvą su naujokėliu senbuvio teritorijoje šalio jo narvo. Kelių dienų bėgyje nepatartina išleisti naujojo gyvūno iš narvo be priežiūros - per tą laiką šeškai pripras prie nepažįstamo kvapo ir pirmasis žvėrelis palaipsniui nustos galvoti apie naujoką, kaip apie neprašytą svečią.

Periodiškai, laikydami gyvūnus ant rankų leiskite jiems "bendrauti". Jei nė vienas nebus nusiteikęs agresyviai, leiskite jiems bendrauti savarankiškai. Jei jūsų šeškas elgiasi agresyviai, tuoj pat paimkite jį už pakarpos ir papurtykit - taip šeškė auklėja savo šeškiukus. Gyvūnui neskaudės, bet ir nepatiks. Dar griežtesnis būdas - uždaryti pikčiurną į narvą. Paglostykite ir nuraminkite naujokėlį, kad jis pasijustų saugus. Po kiek laiko, kai gyvūnai nusiramins, pratęskite jų pažindinimą. Kol nebūsite įsitikinę, kad gyvūnai susidraugavo, nepalikite jų be priežiūros, kitu atveju gali kilti rimtas "santykių aiškinimasis" su tragiška pabaiga.

Kartais atsitinka taip, kad pirmasis šeškas pasijunta įžeistas: tuomet jis tampa liūdnas ir nebendraujantis. Tokiu atveju, skirkite jam daugiau dėmesio, stenkitės parodykit jam, kad jis vis dar jūsų numylėtinis.

Straipsniai kategorijoje

Laikymas ir priežiūra

Pagrindinės taisyklės ir principai susiję su šeškų laikymu namuose, jų priežiūra