Mūsų tikslas - suvienyti šeškų augintojus ir dalintis žiniomis

Šeško kasdienybės praturtinimas paįvairinimas (ferret enrichment)

Kas tas „ferret enrichment“ ir kodėl tai svarbu?

Kalbant apie šeškus, anglišką terminą „enrichment“ reikėtų suprasti kaip šeško kasdienybės praturtinimą ir/arba šeško lavinimą. Mūsų mylimieji augintiniai, nors ir gyvena kartu su mumis šiltuose namuose, vis dėlto turi tokius pačius poreikius bei instinktus kaip ir jų laukiniai giminaičiai, gyvenantys miške. Jiems taip pat svarbūs: kasimas, landžiojimas po tunelius, grobio medžioklė ir jo slapstymas. Tik deja, naminukai turi žymiai mažiau iššūkių, o tuo pačiu ir galimybių tobulėti nei laukinukai. Padedant šeškui patenkinti natūralius poreikius, treniruojamas jo kūnas ir protas.

Visi savo augintiniui linkime sveiko, laimingo ir ilgo gyvenimo. Kiekvienas suprantame, kad didelę įtaką tam turi mityba bei gyvenimo sąlygos, tačiau tik neseniai šeškų augintojai ėmė suvokti, kad nemenkesnį vaidmenį čia atlieka „praturtinimas“ (enrichment) arba lavinimas.

kasdienybes-praturtinimas-1

Kad suprastumėm ką tai reiškia, tereikia pasistengti suprasti savo šešką. Gyvenimas, kurį jis gyvena, jam gali būti labai nuobodus. Jis ėda tą patį maistą, gyvena toje pačioje patalpoje ar narve, žaidžia su tais pačiais žaislais. Nėra situacijų keliančių iššūkius, o be jų šeškai patiria stresą ir nuobodžiauja. Toks elgesys lengviausiai pastebimas nuolatos narvuose uždarytų šeškų veiksmuose. Nuobodžiaudami jie ieško veiklos, kaip pavyzdžiui: tualetų kapstymas, maisto rausimas iš indelio, hamako draskymas ar panašiai. Deja tai tėra beviltiškas būdas save pralinksminti. Stebėdami tokį elgesį mes stengiamės pritvirtinti tualetą tvirčiau, dubenėlį pakelti aukščiau, net nesusimąstydami, kad taip dar labiau gniuždome savo augintinį, pašalindami jam paskutinius pasilinksminimo būdus ir tuo sukeldami stresą. Nuolatinė streso būsena atsiliepia šeško sveikatai, jis tampa ligotas o jo gyvenimo trukmė sumažėja. Netgi augindami šeškus ne narve ir leisdami jiems laisvai lakstyti po namus, mes vis tiek nesuteikiame jokių iššūkių ar naujų išgyvenimų. Šeškai gali nuobodžiauti tiek didelėje tiek mažoje patalpoje, taigi svarbu ne pats plotas, o aplinkos pakeitimas ir jos pritaikymas naujiems potyriams.

Šeškai - begalo protingi, smalsūs ir judrūs gyvūnai. Jų smegenims nuolatos reikalinga stimuliacija. Mylintis savo augintinį šeimininkas privalo suvokti, kad žaidimai ir užimtumas jam yra būtini.

Įsisąmoninę, kad tai yra svarbu, pamąstykime ką galėtume padaryt, kad paįvairintume savo augintinių gyvenimus.

Kaip tai padaryti?

Šeškas gali miegoti visą dieną nebūtinai dėl jo amžiaus ar įpročių, viena iš priežasčių gali būti ir ta, kad jam tiesiog nėra ką veikti, nes aplinkoje viskas jau seniai atsibodę. Štai keletas pavyzdžių kaip nesunkiai galime pagerinti kasdienį šeško gyvenimą.

Padarykime dėžę kasimui. Ją galime pripildyt žemių, smėlio, ryžių, smulkinto popieriaus, rudenį lapų, o žiemą sniego. Tokią pačią dėžę galima pritaikyti ir „nardymui“ pripylus daug kamuoliukų (tai gali būti stalo teniso kamuoliukai, vaikų baseinėlio kamuoliukai, išdžiovinti kaštonai ir kt.). Visą šį malonumą galime padidinti į dėžės dugną įdėję mylimiausius šeško žaislus arba kamuoliukus, kurių viduje yra barškutis. Šeškas su dar didesniu malonumu ners į tokią dėžę ir „gelbės“ savo žaislus, o skambantys kamuoliukai tik didins jo smalsumą. Dėžę geriausia naudoti kartą per savaitę, o atnešti kitą kartą pakeitus savaitės dieną ir laiką.

kasdienybes-praturtinimas-2

Kai kurie šeškai mėgsta vandenį. Pripilkime į didelį (ir geriau sunkų) indą vandens. Dažnas šeškas pradės nardyti, bandys lipti į patį bliūdą. Dar smagiau, jeigu į vandenį pridėsime jo žaisliukų, tuomet šeškas juos mėgins ištraukti ir paslėpti.

kasdienybes-praturtinimas-3

Dažniau keiskime žaislus. Šeškai kaip maži vaikai – kurį laiką nematytas senas žaislas atrodys naujas ir suteiks daug džiaugsmo. Žaislus galima suskirstyti į grupes, ir keisti jas paeiliui. Šeškai greitai įsidėmi kvapus, todėl žaislo pakvepinimas vaniliniu ar levandos kvapu, gali prilygti žaislo pakeitimui.

kasdienybes-praturtinimas-4

Mūsų mažieji greitai įpranta prie kasdienės rutinos ir ją įsimena. Todėl net ir pačią rutiną galima paįvairinti. Jei šešką iš narvo kasdien paleidžiame tik grįžę iš darbo, reikėtų bent kartais tai padaryti ir ryte. Jei yra galimybė išneškite šešką į kitą kambarį ar išsiveskite į kiemą. Buvimas lauke taip pat duoda daug peno šeško smegenims, tačiau veskite tik tuo atveju, jei tai teikia šeškui malonumą ir jis ten jaučiasi saugiai. Nevisi šeškai mėgsta eiti į lauką. Kai kuriems tai per didelis ir per stiprus stresas. Būkime atidūs savo augintiniui ir stenkitės suprasti jo poreikius. Jeigu matote, kad šeškas labai bijo lauko, galbūt reikėtų atsisakyti pasivaikščiojimų arba pratinti prie jų labai palengva. Kai kurie šeškai labai bijo lauko šviesiu paros metu, tačiau mėgaujasi pasivaikščiojimais tamsoje. Įsiklausykite į savo augintinį. Jei visgi laukas kelia tik baimę, renkite atrakcijas kambaryje, augintiniui gerai žinomose vietose, kuriose jis jaučiasi saugiai ir jaukiai.

Eikime į svečius. Pasiimkime šešką su savimi kai einame aplankyti seno draugo (be abejo tik tokio, kuris nesupyks, kad atėjome nevieni). Tyrinėdamas naują ir nepažįstamą teritoriją šeškas patirs daug naujų įspūdžių.

kasdienybes-praturtinimas-5

Jei jūsų augintinis turi mėgstamą žaidimą, žaiskite su juo kelis kartus per savaitę, po to darykite kelių dienų, savaitės ar net dviejų savaičių pertrauką. Praėjus laikui vėl galima sugrįžti prie žaidimo.

Žinome, kad šeškai turi gerą uoslę, todėl jiems miegant galima paslėpti skanėstų, kad pabudęs juos susirastų pats. Skanėstus galima slėpti tuneliuose arba pasigaminti slėptuves iš kartoninių dėžių, jose padaryti angą šeško įlindimui. Vienoje dėžėje galima paslėpti žaislus, kitoje skanėstus, vėliau apkeisti, kad šeškas to neįsimintų.

Atminkime, kad mūsų kasdieninė ruoša, kaip pvz. lovos klojimas gali būti labai įdomus ir šeškui. Laikas nuo laiko leiskime jam „padėti“ kloti mūsų lovą.

Ar tai brangu?

Šeškui nerūpi iš kur atsirado jo mėgstamas žaislas. Pirktas jis ar pagamintas, brangus ar pigus, skirtas specialiai šeškams ar ne. Pasitelkę fantaziją ir įdėję visai nedaug pastangų tarp įprastų namų apyvokos daiktų rasime puikių žaislų tinkamų šeško lavinimui. Štai keletas pavyzdžių.

Didelis rankšluostis/pledas. Padėkite rankšluostį/pledą ant žemės ir stebėkite, kaip jūsų augintinis nardo po juo.

Plastikinis maišelis. Tikriausiai nėra nė vieno šeško, kuriam nepatiktų pasiausti plastikiniame maišelyje. Juk taip smagu, kai su kiekvienu tavo judesiu aplinkui viskas šnara. Galima įdėti šešką į maišelį ir švelniai papurtyti. Stebėkite savo augintinį ir nepalikite jo be priežiūros, nes kai kurie šeškai gali sumąstyti maišelį pagraužti.

kasdienybes-praturtinimas-6

Senos kelnės. Numestos ant žemės kelnės suteikia augintiniui didelio džiaugsmo. Juk jose yra net du tuneliukai! O nukirpus kelnių klešnę ir prie jos galų pritaisius šniūriukus gausime puikų pailgą hamaką.

Kartoninė dėžė. Dėžę galima panaudoti labai įvairiai, telieka pasitelkti fantaziją. Galima padaryti vieną skylę ar daugiau, galima pasidaryti tunelį iš dėžių - bet kokiu atveju šeškas greitai sugalvos, kaip ją panaudoti.

kasdienybes-praturtinimas-7

Plastikiniai buteliai. Tikriausiai dauguma gerdami nė nesusimąstė, kad plastikinius butelius galima panaudoti mūsų mažųjų linksmybėms. Vienas iš panaudojimo būdų – pripilti į butelį nedaug vandens. Šeškui bus įdomų jį stumdyti ir stebėti, kaip vanduo juda butelyje. Nukirpus butelio galus ir nudildinus arba aptirpdžius galus su žvake (kad šeškas nesusibraižytų bežaisdamas) galima sujungti daug butelių, iš kurių gausis tunelis.

Šlepetės. O kaip be jų?! Duokite augintiniui šlepetes ir stebėkite, koks patenkintas jis bus, mėgindamas nusitempti šlepetę į slėptuvę.

Antklodė. Šiam žaidimui reikės dviejų žmonių. Vienas laiko už vieno krašto, kitas už kito. Šešką padėkite per vidurį ir abu vienu kartu antklodę papurtykite (purtykite nestipriai, kad šeškas nenukristų nuo jos, tik truputį švelniai, kad vos vos pakiltų kojytės nuo antklodės).

Plunksnos. Kai kurie namuose turi visokiausių plunksnų skirtų papuošimui, o jeigu neturite galite lauke atrasti varnos ar kito paukščio numestą plunksną (tik prieš tai patartina ją nuplauti).

Kojinės. Ypač vyriškos kojinės (nes jos didesnės ir ilgesnės) labai tinka šeškų „erzinimui“. Pamojuokite su ja prieš augintinį ir jis pradės su kojine žaisti, bandys ją įsikandęs atimti.

Mažų vaikų žaislai. Šeškams patinka mažų vaikų žaislai, tokie kaip kamuoliukai, skambaliukai (būtinai įsitikinkite, kad žaislai yra saugūs jūsų augintiniui), todėl kartais galima leisti šeškui „pašniukštinėti“ po vaiko žaislus, jis tikrai atras, ką norės pasisavinti. Jeigu jūsų vaikas išaugo lavinimo kilimėlį su viršuje pakabintais žaisliukais – neišmeskite, neparduokite, tiesiog atiduokite jį savo augintiniui. Koks malonumas jam bus, kai jis pradės žaisti. Beto, visada ant tokio kilimėlio galima pakabinti ne tik vaiko žaislų, bet ir šeško. Iš naujagimio nešiojimo krepšelio galima padaryti šeškui guolį. Vaikų lavinimui skirtas didelis kvadratas, į kurį reikia sudėti įvairias formeles gali pasitarnauti kaip šeško tunelis – landynė. Vaikai greitai „išauga“ savo žaislus todėl tokių žaislų galima nebrangiai įsigyti per skelbimus ar panaudotų prekių parduotuvėse.

kasdienybes-praturtinimas-8

Žemės. Jeigu ketinate išmesti gėlę, pirmiau atiduokite ją šeškui. Jiems nėra nieko smagesnio, kaip iškapstyti žemes. Kartais galima tiesiog atnešti indą žemių ir leisti pasikapstyti (kaip alternatyva žiemą gali būti sniegas).

kasdienybes-praturtinimas-9

Šiukšlių dėžė. Jeigu turite šiukšliadėžę, kurioje kaupiasi ne maisto produktai, ne šeškui pavojingi daiktai, o pavyzdžiui popieriai ir panašūs dalykai – apsimeskite, kad netyčia palikote šiukšliadėžę be priežiūros ir leiskite augintiniui ją išrausti. Jam galvojant, kad jūs nieko neįtariate, tai padaryti bus dar smagiau.

Rankinė. Jeigu duosite augintiniui rankinę (joje neturi būti pavojingų jam daiktų) jis bus pats laimingiausias šeškas, kadangi galės ne tik ją iškasti, bet dar ir nusinešti į slėptuvę jo manymu vertingiausius daiktus.

Tai tik keli paprasti pasiūlymai. Pasitelkę fantaziją ir įsiklausę į savo augintinį, kasdienybės praturtinimo būdų galite prigalvoti tikrą galybę.

Kasdienybės praturtinimas reikalauja visai nedaug laiko ir tik trupučio kūrybingumo. Mes atsakingi už tai, kad mūsų šeškai nugyventų sveiką, laimingą ir pilnavertį gyvenimą. Neleiskime savo mažiesiems liūdėti. Pasitelkime fantaziją ir pirmyn! Tik atminkime, kad visos naujovės neturi sukelti šeškui papildomo streso būti saugios ir suteikti naujų bei malonių pojūčių.

Už nuotraukas straipsniui iliustruoti širdingai dėkojame Marie Bartholdsson ir Andriui Pašukoniui!

Straipsniai kategorijoje

Pažengusiems apie šeškus