Mūsų tikslas - suvienyti šeškų augintojus ir dalintis žiniomis

Užsitęsusi ruja ir aplastinė anemija

Tradiciškai šeškų patelių ruja (oestrus) prasideda sulaukus 5-8 mėnesių amžiaus ir yra sezoniška, t.y. patelė gali rujoti kelis kartus per metus (dažniausiai du), tačiau tik tuomet kai padidėja dienos ilgumas: nuo ankstyvaus pavasario iki vėlyvos vasaros.

Unikali šeškų ypatybė, nebūdinga kitiems, labiau įprastiems naminiams gyvūnams - šunims ir katėms – tai užsitęsusi ruja.

Šeškams, kaip ir katėms, būdinga refleksinė (indukuota) ovuliacija, kuomet rujos ciklas pabaigiamas poravimusi. Tačiau skirtingai nuo kačių, poravimuisi neįvykus, šeško patelės ruja dažnai tęsiasi net kelis mėnesius. Kuom gi tai pavojinga?

Prasidėjus rujai, kartu su išorinių lytinių organų padidėjimu, stipriai išauga ir estrogenų (moteriškų lytinių hormonų) koncentracija kraujyje. Padidėjęs estrogenų kiekis slopina visų trijų kraujo ląstelių grupių (leukocitų, eritrocitų ir trombocitų) gamybą kaulų čiulpuose, dėl ko susilpnėja bendras organizmo imunitetas ir vystosi antrinės bakterinės infekcijos (piometritas, vaginitas, bronochopneumonija). Taip pat stipriai padidėja aplastinės anemijos bei kraujo išsiliejimo į vidaus organus tikimybė. Negydant šių sutrikimų gyvūną ištinka mirtis.

Kodėl šeškų patelė dažnai negali savarankiškai pabaigti rujos iki galo nėra žinoma, tačiau yra manoma, jog tai - domestikacijos pasekmė ir laukiniams šeškams tai nėra būdinga.[1]

Įdomu yra tai, jog aplastinė anemija kartais pasitaiko ir kastruotoms patelėms. Dažniausiai tai atsitinka dėl blogai atliktos kastracijos operacijos, kurios metu paliekami kiaušidžių audiniai arba dėl antinksčių ligos.[1]

Simptomai

Gana dažnai pasitaiko, jog ilgai (2-3 mėnesius) trunkanti ruja ir padidėję lytiniai organai būna vieninteliai akivaizdūs požymiai, kurie didelei šeimininkų nuostabai pasibaigia staigia ir “nepaaiškinama” mirtimi. Aplastinė anemija vystosi iš lėto ir dažnai jau pasireiškus tokiems simptomams kaip: išsekimas, svorio sumažėjimas, blyški gleivinė, dvipusis simetriškas uodegos ir juosmens nuplikimas, įvairios kraujosrūvos, antrinės bakterinės infekcijos ir kt., padėti gyvūnui būna per vėlu. Kraujosrūvos stuburo ar galvos smegenyse gali sukelti galinių kojų paralyžių arba ataksiją. Aplastinės anemijos išprovokuotos kraujosrūvos vidaus organuose - pagrindinė ir dažniausia mirties priežastis. [2]

Diagnozė

Diagnozė nustatoma atsižvelgiant į rujos trukmę, įvertinus klinikinius simptomus ir atlikus kraujo tyrimus.

Gydymas

Labai dažnai, kuomet anemijos simptomai jau akivaizdūs ir šeško patelės šeimininkas kreipiasi į veterinarijos gydytojus, padėti būna jau vėlu, net ir taikant aktyvų gydymą. Pats svarbiausias gydymo momentas yra kuo greičiau pašalinti susirgimo priežastį – padidintą estrogenų kiekį. Tai gali būti atliekama medikamentų pagalba (hormoninės injekcijos), chirurginiu būdu arba naudojant abiejų nurodytų būdų kombinaciją. Jei patelė nėra veisiama, dažniausiai naudojamas būdas estrogenų aktyvumui nutraukti - kastracija, tačiau jei aplastinė anemija yra toli pažengusi, operacija gali būti pavojinga ir gyvūno būklei stabilizuoti gali būti būtinas kraujo perpylimas. [2], [3] Mums nėra žinomas nei vienas šeškų kraujo perpylimo atvejis Lietuvoje, todėl įtarę aplastinę anemiją savo augintinei, prieš priimdami sprendimą operuoti būtinai atlikite kraujo tyrimą ir priklausomai nuo jo rezultatų pasitarkite su veterinarijos gydytoju dėl tinkamiausio gydymo būdo. Ligos prognozė - palanki jei gydymas pradėtas anksti. Negydant - letalios išeities (mirties) tikimybė labai didelė.

Profilaktika

Neveisiamų patelių kastracija.

Hormoninės injekcijos.

Naudota literatūra:

  1. Dmitry Kalinin, inFerretGroup, http://www.inferret.ru/page-id-124.html
  2. Fox JG, Pearson RC, Bell JA. Diseases of the genitourinary system. In: Fox JG, ed. Biology and diseases of the ferret, 2nd edn. Baltimore: Lippincott Williams & Wilkins; 1998:247-251.
  3. Lewington JH, Diseases of special concern. In: Ferret husbandry, medicine and surgery, 2nd edn. Philadelphia: Elsevier Limited; 2007: 261-262.

Susiję straipsniai

Straipsniai kategorijoje

Pažengusiems apie šeškus