Mūsų tikslas - suvienyti šeškų augintojus ir dalintis žiniomis

Šeškų veisimas - nelengvas užsiėmimas

Šeškų veisimas - nelengvas užsiėmimas. Kai kurie žmonės lygindami jį su kačių ar graužikų veisimu teigia, kad šeškų veisime nėra nieko ypatingo. Šioje nuomonėje mažų mažiausiai yra dvi klaidos.

Pirmiausiai, teisingas kačių bei daugelio dekoratyvinių graužikų veisimas yra rimtas ir sudėtingas darbas, reikalaujantis gyvūno fiziologinio ciklo bei genetikos pagrindų išmanymo, taip pat selekcijos įgūdžių. Norint rimtai užsiimti veisimu, būtina turėti aiškų tikslą ir suprasti sau iškeltų užduočių svarbą.

sesku-veisimas-1

Antra, šeškų veisimas pasižymi tam tikrais niuansais, kurių nėra nei kačių, nei juo labiau, graužikų veisime. Pavyzdžiui, lyginant su kačiukais, šeškai gimsta silpnai išsivystę. Daugeliui patelių, gan dažnai pasireiškia pseudo nėštumas, kas katėms nėra būdinga. Netinkamas maitinimas nėštumo metu gali įtakoti ne tik vaisiaus mirtį jam negimus, bet ir sukelti sunkias ligas patelei. Tačiau esminis skirtumas yra tas, kad kiekviena šeško patelės ruja įpareigoja veisėją vienaip ar kitaip spręsti rujos nutraukimo klausimą ir imtis atitinkamų veiksmų. Taip yra dėl to, kad, daugeliu atveju, nesukergus patelės arba nenutraukus jos rujos kitu būdų, patelei išsivysto užsitęsusi ruja, kurios pasekoje, per trumpą laiką gali įvykti pavojingi hormoniniai pokyčiai, galintys sukelti rimtus sveikatos sutrikimus ar net patelės mirtį.

Kaip jau minėjome, nėščios patelės ir maži šeškiukai ypač jautrūs maisto raciono balansui. Menkiausios klaidos maitinant nėščią patelę gali įtakoti fiziškai silpnų, su įgimtu rachitu ar kitais kauliniais susirgimais, šeškiukų gimimą. Taip pat smarkiai padidėja tikimybė, kad iki gimdymo patelę ištiks nėštumo toksikozė.

Čia išdėstėme tik keletą pagrindinių sunkumų su kuriais susiduriama veisiant šeškus.

Svarbu suprasti, kad veisimas labai retai atneša finansinę naudą. Dažniausiai viskas susiveda į nulinį balansą, neretai ir nuostolius.

sesku-veisimas-2

Kadangi veisiant šeškus yra tiesiog būtina „jausti gyvūną", jo sezoninius ir hormoninius ciklus, nerekomenduojame užsiimti veisimu žmonėms, kurie augina šešką mažiau nei pusę metų.

Žmones, nusprendusius veisti šeškus galime suskirstyti į keturias grupes.

Pirmoji ir pati gausiausia, vadovaujasi nuomone, kad „gyvūnams nereikia ypatingos priežiūros, jie patys gali kuo puikiausiai daugintis“ arba „noriu pabandyti, o toliau, kaip bus taip“. Šiam požiūriui paneigti, mes jau išdėstėme argumentus aukščiau.

Antroji grupė žmonių mano, kad „geriau jau veisti šeškus nei kastruoti, nes kastracija - nenatūralu“. Tai klaidinga gailesčio išraiška bei visiškai žmogiškas stereotipas, kuris galų gale pakenkia ir gyvūnui ir šeimininkui. Veisimas namuose (veislyne) iš esmės skiriasi nuo gyvūnų dauginimosi gamtoje. Šiuo atveju labiau reiktų užjausti būtent nekastruotus gyvūnus, kurių pagrindinis užsiėmimas sezono metu yra partnerio paieška. Dėl hormoninių pokyčių gyvūnas tampa nežaismingas, jam dažnai pasireiškia agresija arba priešingai - apatija ar depresija.

Nekastruoto gyvūno šeimininkai taip pat patiria nemažai diskomforto. Patinai (o taip pat ir patelės, tik silpniau) žymisi teritoriją šlapimu ir išmatomis, kurios, savaime suprantama, skleidžia nemalonų kvapą. Taip pat, sezono metu nekastruotų šeškų riebalinės liaukos išskiria žymiai daugiau sekreto nuo kurio gyvūno oda ir kailis tampa ypatingai riebūs ir taip pat skleidžia intensyvų kvapą.

Trečioji grupė žmonių, norinčių veisti šeškus, įsitikinę, jog „reikia leisti patelei vieną kartą pagimdyti, po to kastruoti - tai naudinga gyvūno sveikatai“. Šioje nuomonėje nėra nieko panašaus į tiesą. Priešingai - neseniai atlikti veterinariniai tyrimai, o taip pat ir praktika su katėmis ir šunimis, patvirtina, kad kastruotiems, prieš tai neturėjusiems vadų gyvūnams, sumažėja pieno liaukų piktybinių auglių ir lytinės sistemos susirgimų tikimybė, jie gyvena ilgiau, nei gyvūnai sulaukę vados(-ų), o vėliau iškastruoti.

Ir galiausiai, pačios mažiausios, ketvirtosios grupės atstovai, veisimui pasiruošę atsakingai, puikiai suvokia visus sunkumus bei galimus finansinius nuostolius ir geba gilintis bei kritiškai analizuoti informaciją. Jei priklausote šiai nedidelei žmonių grupei, skaitykite straipsnį "Šeškų veisimo pagrindai".

Dmitry Kalinin, veisėjas, Maskva, Rusija

Jonė Smilgevičiūtė, veisėjas Šeško Klubas, Vilnius, Lietuva

Susiję straipsniai

Straipsniai kategorijoje

Pažengusiems apie šeškus